e várjatok arra, hogy egy amerikai, kínai, francia vagy japán üzletember érted jön az egyetemre, és azt mondja: "Magyar diák kell a cégünkhöz, gyere, és próbáld ki magad nálunk!" HELYETTE válassz most a Debreceni Egyetem és nemzetközi partnerei által nyújtott külföldi lehetőségek közül.
Légy bátor!
Manapság az egyetemek számára elengedhetetlen, hogy minél szélesebb körben kínáljanak magas színvonalú külföldi részképzési lehetőségeket hallgatóik számára. Több olyan ösztöndíjat is biztosítanak, amelyben egy külföldi egyetemen párhuzamosan tanulhatsz, vagy résztanulmányokat folytathatsz saját szakod mellett. Az egyetem honlapján a Pályázatok almenüben megtalálhatjátok a több- vagy kétoldalú cserekapcsolatok, a külső pályázatok és a Magyar Ösztöndíj Bizottság felhívásait. ITT megnézheted, melyik ösztöndíjat vagy gyakorlatot melyik hónapban kell leadni. Egy dokumentumot tölt le a link, amelyben havi bontásban az elérhető lehetőségek vannak felsorolva.
Több pályázathoz is a "Lezárult" szó van odabiggyesztve, ez ne szomorítson el. Mint ahogy a határidőkben is láttad, minden szemeszterben indítanak több pályázatot is. Nekem ismerőseim közül többen is voltak már kint Erasmussal, Atlantis ösztöndíjjal, HMEP által támogatott gyakorlattal, és Kínába is ellátogatottak már.
A következőkben csak megemlítek pár pályázati lehetőséget, a többit a Pályázatok linken megtaláljátok, az információim nagy részét én is onnan szereztem.
Lehetőségeid karnyújtásnyira
- Velux tanulmányi ösztöndíj Dániába: Leginkább hátrányos helyzetű és jó átlaggal rendelkező hallgatók jelentkezését várják. Jelentkezési lap kitöltése, jövedelemigazolás, nyelvvizsga bizonyítvány másolata (ha van), szociális ösztöndíjra való jogosultság igazolása, oktatói ajánlás, ezek szükségesek, ha ki akarsz jutni Dániába. Ha jelentkezel, akkor magyar és angol nyelvű személyes interjún veszel részt várhatóan április végén vagy május elején. Akkor mi is a célod áprilisig? Megtanulni angolul, jó átlag és már repülhetsz is!
- HMEP - Hungarian - Missouri Education Parnership: Főként közgazdászokat várnak, de már karokról is lehet jelentkezni. A kint töltött 3 év alatt megszerezheted MA/MSC diplomádat, ösztöndíjban részesülsz és még gyakorlati helyet is szereznek neked. Nem kell mást tenned, csak kitölteni egy jelentkezési lapot, csatolni a megfelelő dokumentumokat, ezek után pedig jöhet az elbeszélgetés Joe Adorjannal, az alapítvány elnökével.
- HAESF - The Hungarian American Enterprise Schoolarship Foundation: Arról szól a program, hogy magyar fiatalok tapasztalatot gyűjthetnek az Egyesült Államokban, mind tanulmányok, mind pedig szakmai képességek terén. A két ország kapcsolatait így szeretnék szorosabbra fűzni, és elősegíteni azt, hogy Magyarországon fejlődéséhez is hozzájáruljanak az ott végzett diákok, ott tanult szakemberek. Ugyanis ez az ösztöndíj nem csak egyetemi hallgatóknak áll a rendelkezésére, hanem nyitott a pályakezdők előtt is. Erős angol tudás kell hozzá, TOEFL vizsgán minimum 90 pontot kell elérni. Az ösztöndíj után 3 évet kötelező Magyarországon élned, így biztosított a tudás áramlása, és az, hogy nem maradsz odakint.
- AIESEC - szakmai gyakorlat külföldön: erről szól egy külön cikkünk is, ott olvashattok részleteket.
- Összefoglaló: mindegyikről részletesen olvashatsz ebben a .pdf-ben Tehetséggondozásról és a külföldi ösztöndíjakról
Ezeken kívül még rengeteg olyan alkalom van, ahol várják a jelentkezőket. MÖB - Magyar Ösztöndíj Bizottság, DAAD - Német Egyetemi Diákcsere Szolgálat, itt is találtok még pályázati lehetőségeket. Dél-Korea, Indiana és Michigan állam, Japán, Kína, Mexikó mind-mind azok közé a helyek közé tartozik, ahol akár TE is tanulhatsz és megvalósíthatod álmaidat!
A Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karának hallgatói a külön erre a célra berendezett Nemzetközi Kapcsolatok Központjában tudnak érdeklődni, hogy számukra melyik lenne a legmegfelelőbb ösztöndíj. Valamint a pályázatokkal kapcsolatos adminisztrációt (szükséges papírok, nyomtatványok leadása, megléte) is itt intézhetitek. Kattintsatok nyugodtan a linkre, és böngésszetek kedvetekre a volt Erasmusos élmények között. A Hírek között is találhattok olyat, amit lehet már Neptun üzenetben láttatok, higgyétek el, hogy sok olyan van közte, amire érdemes jelentkeznetek.
***
Közösségi oldalak a facebookon túl
Nem az iwiwről lesz szó. Olyan oldalak ezek, amelyek hasznosak és használtak a mindennapi életben, mégsem ismertek széles körben. Pontosabban: hasznosnak bizonyultak nemzetközi szinten, mégsem népszerűek itthon. Tudd használni ezeket az oldalakat és könnyen kitűnhetsz a tömegből! Olvass tovább itt >>>
***
Gondolkodjatok el rajta, ti melyiket választanátok ki! Tervezzétek meg, hogy milyen papírokat és nyomtatványokat kell beszereznetek! Készüljetek fel alaposan a felvételi elbeszélésekre és a nyelvi tesztekre! Gondolkodj, Tervezz, Készülj fel, és máris könnyebbnek tűnik majd a jelentkezés.